Институт по системна психотерапия

Психотерапия, обучения, супервизия
 

Депресията не минава от само себе си

Автор: Валентина Маринова, клиничен психолог и психотерапевт, доктор по педагогика

„Излекуването  включва различни етапи на криза и трансформация“. Фритьоф Капра

Възможно ли е да има нещо, което не знаем за депресията? Това е едно от най-срещаните и познати на съвременните хора емоционални разстройства. Можем да кажем, че няма как да не сме имали приятел, колега, роднина, който да е изпитвал симптоми на депресия. Това е причината донякъде да сме банализирали депресията в нашата култура, като често можем да подминем това преживяване с вдигане на рамене „Ще мине“. Реално такава нагласа не е лишена от основание, защото много често депресивната симптоматика може наистина да отмине спонтанно, в резултат на промени в начина на живот, намаляване или изчезване на някои от стресогенните обстоятелства в средата, наличие на подкрепа, която може да „извади“ страдащият човек от това състояние. Това, което обаче е важно да знаем е, че депресията е сложно и многопластово явление, което може да се задълбочи незабележимо. Като всички останали психични разстройства в началото депресията може да се обърка с характерови особености на конкретния човек, да се неглежира като „просто умора“ или да се приеме за нормална реакция на стрес. Именно тези причини водят до това хората да не търсят помощ навреме или изобщо да отказват да потърсят помощ, приемайки, че това състояние ще отмине от само себе си.

Депресията е заболяване, което засяга всички сфери на живота ни – работата, приятелската среда, семейството, вътрешният ни психичен живот, може да се отрази и на соматичното ни здраве. Бих искала да адресирам тази статия най-вече към близките на хората, които отключват депресия, защото те са основния ресурс за този, който страда. Отключването на депресивно разстройство няма нищо общо с това доколко някой е зрял, силен и като цяло справящ се човек. Бих казала дори, че колкото повече е така, по-тихо и подмолно се развива депресията, защото никой не очаква от хората, които се справят добре с трудностите на живота, да рухнат. От депресия могат да се разболеят хора, които цял живот са били опора на семействата си, преминавали са през различни изпитания и са стожер на близките си. Понякога едва, когато се появи депресията в живота им, за първи път си дават сметка, че има неща, които не могат да правят. „Не мога“ е една много ценна и зряла нагласа, която е важно да сме интегрирали в отношенията си с хората, както и във вътрешния си психичен свят. Но хората често  свързват „не мога“ с проява на слабост и поради това отказват да приемат, че са уязвими. Както при всички проблеми от сферата на психичното здраве и при депресията има силно чувство за срам и вина, че това се случва и че не сме в състояние да справим сами. Има и период на отричане, че имаме нужда от помощ и че вече не става въпрос за волево решаване на определени проблеми. Много е важно да знаете, че депресията не е непременно да не ставате от леглото и да изоставите обичайните си задължения. Тогава тя е видима и колкото и да е тежко това състояние, то поне не можем да го скрием. Има депресивни състояния, които протичат различно от това, което е популярното разбиране. Възможно е човекът да е отдаден на работата и семейството си, но да не се грижи за себе си; да не се радва на живота; да плаче често, но да успява да се съвземе бързо и да продължи напред. Едни от най-често срещаните описания, когато хората разказват за своите депресивни състояния са мрак, вътрешна празнота и пустота, изчерпване и крайно емоционално изтощение, постоянна душевна болка, която не може да бъде обяснена и разказана с думи.

Непременно говорете с грижа и внимание с вашия близък ако усещате, че страда, дори и да не знаете причината за това или да няма такава според вас на пръв поглед; ако забелязвате, че неговата естествена енергичност и живост трайно се е променила и е заменена от състояние на апатия и базрадостност. Членовете на семейството, приятели, колеги могат да направят много за мотивирането на човек с депресия да потърси помощ. Важно е да не отминете сигналите, които виждате във вашия близък и да го окуражите да се довери, да сподели и спре да пренебрегва състоянието си. Депресията няма да отмине от само себе си. Състоянието на страдащия човек ще се усложни и ще нанесе сериозни щети на качеството му на живот. Психичното здраве трябва да бъде важен приоритет на всеки човек, така както се грижим и за соматичното си здраве.

Потърсете помощ – квалифициран психотерапевт, лекар-психиатър, клиничен психолог. Квалифицираните психотерапевти са обучени в някоя от терапевтичните модалности, признати за научно ефективни, които са изброени на страницата на Българска асоциация по психотерапия. Там е и Регистъра на психотерапевтите в България, които отговарят на минималните изискания на Европейската асоциация по психотерапия за практикуване на професията. Много от терапевтичните модалности също поддържат свои регистри на професионалистите, които са обучени, така че можете да посетите и техните сайтове. За да има право на практика един психотерапевт трябва да е преминал обучение от 3200 часа, което обикновено отнема 7 години. В процеса на своето формиране като психотерапевт обучаемите преминават и през дискутиране, разбиране и осмисляне на етичните аспекти на професията, което е критично важно за практикуването на тази професия. Без приемането на етичния кодекс на професията, никой не би могъл да помага на хора, които са в уязвима ситуация, а вероятността да се навреди, е огромна. Свързването с професионалист, който е част от професионална общност гарантира поне отчасти защита на клиентите, защото ако имате съмнение за етиката на вашия терапевт, можете да отправите питане или да подадете сигнал до съответната асоциация или сдружение.

Често хората, които имат симптоми на депресия се обръщат за помощ към личните лекари и тогава лекарят може да започне симптоматично лечение, например при проблеми със съня. Добрата грижа изисква да посетите лекар със специалност психиатрия, които имат опит и разбиране на сложните проявления на депресията. Не е добър вариант да взимате бензодиазепини за дълъг период от време, защото това са лекарства, към които се развива зависимост. Често се случва лекари, които не са тесни специалисти да изписват именно бензодиазепини. Добре е също да потърсите мнение от приятел или познат за лична препоръка на специалист, който е бил полезен за самия него.   

Запомнете – депресията не е присъда. Чака ви път на приемане, разбиране и изцеление. Да откриете заедно с помощта на другите вашата собствена рецепта за справяне. Да посрещнете процеса на собствената си уязвимост, да го опознаете и да му позволите да ви помогне да се промените.  

Преживявайки симптомите

От поредицата Симптомите и диалогът с тях 

На 19 и 20 април 2024 (петък и събота) ще се проведе уъркшоп от  поредицата „Симптомите и диалогът с тях“. Той е посветен на видимите и невидими симптоми, които се появяват в живота ни, някои от които остават за по-дълго, неразбираеми и трудни за облекчаване, някои не толкова интензивни, но дразнещи и провокиращи. В групов формат и с различни примери и подходи от арт психотерапията и процесната психология, ще работим за по-дълбоко и пълноценно разбиране на психосоматиката чрез личните си преживявания и тези на околните.

Място на провеждане: София, ул. Цар Самуил 50 Г. Максимален брой участници 10 (регистрацията приключва при запълване на бройката). Регистрацията за участие става чрез изпращане на мейл на vkmarinova@gmail.com най-късно до 15 април 2024. Таксата за участие е 90 лв. и се заплаща по банков път или на място.  

Програма

19 април, петък

18.30 – 21.00 Симптомите говорят? Какво значи това?

20 април, събота

11.30 – 13.30 „Ще се справя сам“ и „Не мога“. Можем ли да бъдем милостиви към себе си?

14.00 – 16.00 Нормативните кризи и симптомите.

16.15 – 17.00 Заключителна сесия за интегриране на опита, въпроси и коментари. 

Валентина Маринова

Водещ: Валентина Маринова – системен психотерапевт, доктор по педагогика и клиничен психолог, с 20 години опит в консултирането и психотерапията на индивиди, двойки, семейства и групи. Вписана в Регистъра на психотерапевтите на Българска асоциация по психотерапия от 2009. Член на Българска асоциация по фамилна терапия. Автор на материали в сферата на семейното и обществено здраве. В последните години с интерес изследвам и все по-ангажирано се свързвам с темите за психосоматичните проблеми, хроничните болести, загубата и скръбта. 

Здравето като процес, в който се развиваме

От поредицата Симптомите и диалогът с тях

На 9 и 10 март 2024 

Уъркшопът ще даде възможност да конфронтираме и провокираме някои от социалните предразсъдъци за здравето и болестите, да дискутираме какво значи да се справяме със здравословни проблеми и какво наистина означава психосоматика. Чрез творческата изразителност, стимулирана от начина на работа по време на уъркшопа, това преживяване може да бъде допълващо към досегашния ви опит или начало на процес, в който да подхраните собственото си развитие.

Уъркшопът ще се проведе на 9 март 2024, събота от 16,00 до 18,30 и на 10 март 2024, неделя от 11,00 до 15,00 часа. Такса за участие 80 лева. Таксата може да се плати по банков път или на място. Регистрацията се прави по мейл на vkmarinova@gmail.com до 5 март 2024. Място на провеждане – гр. София, ул. Цар Самуил 50, вх. Г, близо до метростанция Сердика и Съдебната палата. Максимален брой участници – 10. Регистрацията приключва при запълване на местата.

Валентина Маринова

Водещ: Валентина Маринова – системен психотерапевт, доктор по педагогика и клиничен психолог, с 18 години опит в консултирането и психотерапията на индивиди, двойки, семейства и групи. Вписана в Регистъра на психотерапевтите на Българска асоциация по психотерапия от 2009. Член на Българска асоциация по фамилна терапия. Автор на материали в сферата на семейното и обществено здраве. В последните години работи фокусирано с клиенти с психосоматична проблеми, с онкологични заболявания и с темата за загубата. 

Симптомите и диалогът с тях е поредица от семинари, интерактивни дискусии и уъркшопи, която започна през 2018. Тя е посветена на осъзнаването на връзката между телесното и психичното страдание, на задълбочаването на разбирането за това колко много можем да си помагаме и да си пречим в същото време, когато се намираме в процес на възстановяване и/или оздравяване. В поредицата се работи по преживелищен начин в групов формат. Задачата ми е да помогна на участниците да бъдат по-сензитивни, рефлективни и милостиви към своите страдания и това на близките за тях хора, като в същото време черпят от богатството на личностните си ресурси.

Прием за обучителна програма по системна психотерапия

Институт по системна психотерапия обявява прием за обучителната програма „Системна психотерапия при индивиди, семейства, двойки и групи“. Програмата е акредитирана от Българска асоциация по фамилна терапия и Комисията по стандарти към нея. Тя е съобразена с изискванията на Европейската асоциация по фамилна терапия за обучаване на терапевти в рамките на системната епистемология. Пълното описание на програмата можете да намерите ТУК.

За въпроси и допълнителна информация 0896753837 (Валентина Маринова) и 0889274114 (Иван Павлов). Електронна поща: institute.systemic@gmail.com

Изисквания за кандидатстване

Кандидатите трябва да са завършили минимум бакалавърска степен по една от следните специалности: психология, социални дейности, социална педагогика, логопедия, клинична социална работа, медицина или други производни/близки до тези специалности. Обучаемите могат да са в процес на университетско обучение по горепосочените специалности без да са го приключили при кандидатстването си, но в рамките на първите две години от обучението си в програмата следва да са придобили минимум бакалавърска степен. Подават се следните документи: диплома за завършено образование или уверение за студентски права; автобиография; кратко мотивационно писмо. След разглеждане на документите се провежда интервю с преподавател от програмата. За записване на час за интервю използвайте посочените телефони и електронна поща. 

 

Група за личностно развитие и себепознание 2024

Институт по системна психотерапия обявява възможност за включване в група за личностно развитие и себепознание. Групата е подходяща за специалисти от хуманитарните специалности, които искат да развият своите умения за себерефлексия, свързване със себе си и другите и отработване на травматични събития от личната и семейна история. Това ще ви даде възможност да бъдете по-рефлексивен и емпатичен специалист в работата ви с хора, ще допринесе за умението ви да бъдете креативни и спонтанни и да можете да се свързвате на емоционално ниво с хората, с които работите. Осъзнаването и редифинирането на конфликти, които носите от миналото, може да ви подскаже активни и креативни решения и нов поведенчески репертоар в настоящето.

Хорариумът от групата за личностно развитие и себепознание ще бъде зачетен като част от задължителния минимум за лична работа, ако искате да продължите обучението си по системна психотерапия. Институтите, които зачитат хорариума са:

– Институт по системна психотерапия – линк към Обучителната програма 

Институт по фамилна терапия – България 

Институт „Бернхард Ахтерберг“ – индивидуална, групова и семейна терапия.

Групата е подходяща и за хора с конкретна терапевтична заявка, както и такива, които търсят среда за активно личностно израстване и развитие. Специфичните очаквания на всеки един от участниците ще бъдат изяснени по време на интервюто.

Участието в група за личностно развитие и себепознание може да добави ново дълбоко разбиране за това как общувате, как градите контактите си с хората, какво още можете или има нужда да промените. Групата дава възможност човек да пречупва своя опит през обратната връзка и споделянето на всеки един от участниците; да осъзнава и навлиза в собствения си опит отново и отново по начин, полезен и адекватен за житейския етап, на който се намира в момента.

Групата се основава на системната епистемология, с използване и на методи от арт-терапията. Внимателно ще бъдат изследвани личностните взаимодействия „тук и сега“ и техните връзки с моделите, които носим със себе си от миналото.

Иван Павлов

Водещ на групата Иван Павлов

Формат на работа: работи се един уикенд в месеца – събота от 10 до 18,30 часа и неделя от 9,30 до 14,00 часа (15 учебни часа на уикенд). Такса за участие в един уикенд 120 лв. Групата продължава 13 уикенда, като през лятото ще бъде направена пауза.

Обучителните и клинични дейности на Институт по системна психотерапия се консултират и супервизират от Димитра Котуро, старши преподавател в Атинския Институт за изучаване на човека – A. I. A. (A. I. A. е член на Камарата на Тренинг институтите по Фамилна терапия на Европейската асоциация по фамилна терапия и е акредитиран тренинг институт към Европейската Асоциация по психотерапия). 

Включването в групата става след провеждане на интервю. За записване на час за интервю и за информация systemic.institute@gmail.com и тел. 0889274114. Краен срок за записване на дата за интервю 10 април 2024. Интервюто не се заплаща.